Programy profilaktyczne
Już od kilku lat w naszej szkole realizowany jest program „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”. Jest to program profilaktyki raka szyjki macicy, skierowany do wszystkich uczniów klas I, ich rodziców i nauczycieli.
Rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym (po nowotworach piersi) guzem złośliwym u kobiet w wieku 15-45 lat, powodującym co roku około 500 000 nowych zachorowań i 250 000 zgonów. Zachorowalność (ok. 3300 kobiet rocznie) i umieralność ( ok. 1800 kobiet rocznie) z powodu raka szyjki macicy w Polsce nie uległa istotnemu zmniejszeniu od 25 lat, a odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu należy do najniższych w Europie i nie przekracza 50 %.
Główna przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest wcześniejsze, przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Przynajmniej połowa aktywnych seksualnie osób ma kontakt z tym wirusem.
Rak szyjki macicy poprzedzony jest zazwyczaj tzw. Stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5 do 12 lat. Wczesne ich wykrycie daje szansę skutecznego leczenia.
Więcej informacji na stronie: www.pierwszykrok.pl
Kolejnym realizowanym programem profilaktycznym jest „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Jego celem jest dostarczenie młodzieży rzetelnej i przydatnej życiowo wiedzy, zwłaszcza związanej z używaniem substancji psychoaktywnych: alkoholu, nikotyny, narkotyków. Wczesna dorosłość to czas, kiedy u młodych ludzi nasilają się zachowania ryzykowne. Wtedy właśnie więcej piją, intensyfikują palenie tytoniu, a nawet sięgają po narkotyki. Większość z nich w późniejszym okresie życia obniża poziom takich zachowań, ale niestety nie wszyscy. Cześć z nich nadal utrzymuje te ryzykowne zachowania, część niestety się uzależnienia.
Dzisiejsze okoliczności życia sprzyjają odsuwaniu się ludzi od siebie. Bycie w kontakcie, bycie razem, tworzenie wspólnoty może wymagać wysiłku, który bardzo się opłaca. Wciąż aktualne jest hasło: „Bliżej siebie, dalej od narkotyków”. Człowiek stale potrzebuje pewnego rodzaju azylu. Tym miejscem schronienia jest każda wspólnota, w której się uczestniczy. Chociaż Państwa dzieci są już niemal dorosłe, to nadal najważniejszym azylem jest dla nich rodzina.
Konkurs na plakat 2016
W dniu 06.04.2016r. zostali wyłonieni zwycięzcy w konkursie na projekt plakatu o tematyce antynikotynowej. Konkurs polegał na zaprojektowaniu w programie graficznym plakatu przedstawiającego zły wpływ tytoniu na zdrowie i życie palących. Decyzją jury konkursu miejsce I zajął Paweł Pulik – uczeń klasy IIIE, miejsce II Adam Niewęgłowski – uczeń klasy IIIF. Jury przyznało też dwa wyróżnienia dla uczniów klasy IIIF – Łukasza Adamskiego oraz Jakuba Gadzały. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesów! Konkurs zorganizowały mgr Monika Rączka – pedagog szkolny oraz mgr Monika Kowalik – nauczycielka informatyki.
ZOBACZ GALERIĘ PRAC KONKURSOWYCH
Konkurs na plakat 2015
Dnia 9 kwietnia 2015 zostały ogłoszone wyniki konkursu na plakat o tematyce antynikotynowej, zorganizowanego przez pedagoga szkolnego oraz nauczyciela informatyki.
Wyniki przedstawiają się następująco:
- Miejsce 1: Adrianna Wójcik (klasa 2f)
- Wyróżnienie: Karolina Mikiciuk (klasa 2f)
- Wyróżnienie: Jan Rybołowik (klasa 2f)
- Wyróżnienie: Wiktoria Zarzecka (klasa 1d)
Serdecznie gratulujemy laureatce i wszystkim wyróżnionym!
Konkurs na zdrowe i smaczne II śniadanie
Zapoznaj się ze szczegółami konkursu
Konkurs na logo szkół promujących zdrowie
Zapoznaj się ze szczegółami konkursu
ARS czyli jak dbać o miłość?
W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” Celem tego programu jest dotarcie z przekazem edukacyjnym do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w wieku nastoletnim. Autorzy mają nadzieję, że program przyczyni się do ukształtowania prozdrowotnych postaw i zachowań młodych ludzi, a także ograniczy podejmowanie przez nich ryzykownych zachowań, co korzystnie wpłynie na zdrowie i jakość życia przyszłych rodziców i ich potomstwa.
Konkurs na plakat
Autor: Adrianna Wójcik, klasa 1f
Zostań dawcą szpiku
- Fotorelacja ze spotkania.
- Dawcą może zostać każdy.
- Link do filmu „Zarejestruj się jako potencjalny dawca”.
Galerie z wydarzeń sportowych