Przesłanie dla potomnych
04 października w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim, odbyła się niezwykła uroczystość.W jedną ze ścian budynku została wmurowana Kapsuła Czasu, którą potomni otworzą za 100 lat. Pomysł KapsułyCzasu na 100 – lecie Niepodległości zrodził się równolegle w redakcji „Wspólnoty” i w I Liceum Ogólnokształcącym, kierowanym przez dyrektor Ewę Grodzką, wspieraną przez Stowarzyszenie Przyjaciół I LO a zwłaszcza Tadeusza Pietrasa, wcześniejszego dyrektora. Za namową Starosty Radzyńskiego Lucjana Kotwicy, postanowiliśmy połączyć siły – informuje Mateusz Orzechowski wydawca Tygodnia „Wspólnota”. Nałamach tej gazety zostali do tego przedsięwzięcia zaproszeni wszyscy mieszkańcy Radzynia i całego powiatu.Uzasadnienie powstania Kapsuły Czasu znajduje się w specjalnym liście do przyszłych pokoleń, który wszyscy chętni mogli podpisać podczas wczorajszej uroczystości– podkreślała Ewa Grodzka. Wykonanie kapsuły wziął na siebie Mateusz Orzechowski, który zwróciłsię o jej wykonanie do prezesa Górniczej Fabryki Narzędzi – Jana Brożka.
Zawartość kapsuły
W Kapsule Czasu znalazły się między innymi: Album – wydanie jubileuszowe: ”200 lat Diecezji Sieleckiej 1818 -2018. Jedność i męstwo”, ofiarowany przez proboszcza parafii MBNP, dziekana dekanatu radzyńskiego – ks. Prałata Romana Wiszniewskiego, informatory, przewodniki, mapy, foldery przekazane przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta Radzynia, album „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny a stary – pełen tajemnic” oraz medal pamiątkowy Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami, podarowany przez dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury – Roberta Mazurka, pendrive z numerami Tygodnika „Wspólnota” z ostatnich trzech lat, wydania dostępnych Dzienników z dnia 04 października, zdjęcia kadry, pracowników i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Księga Absolwentów I LO, wszystkie monety znajdujące się aktualnie w obiegu, film nagrany z Rajdu Rowerowego z okazji 100 – Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez ucznia I LO – Jakuba Trykacza, medal Europejski i wkręt kolejowy ze stali kwasoodpornej, który jest produktem GFN oraz dwa kliny pierwszego, polskiego, szlachetnego,długodojrzewającego sera „Bursztyn”, ręcznie pielęgnowanego, podarowanego przez prezesa Spółdzielczej Mleczarni Spomlek – Edwarda Bajko. Oczywiście w kapsule znalazła się też Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Memoriał, List do wszystkich pokoleń oraz najlepsze prace, wyłonione w konkursie: „Mój tekst w Kapsule Czasu”.
List do potomnych
We wrześniu został ogłoszony konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce 04 października podczas uroczystej Sesji a nagrody odebrali: Bartłomiej Banach z ZS w Czemiernikach, Izabela Ciężka z SP w Białce, Katarzyna Mazurek ze SP w Białej, Kinga Welikan z G w Białce, Bartłomiej Bogusz z G nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Julita Golec z G w Białce, Katarzyna Zgorzałek z G w Kąkolewnicy, Klara Świć, Monika Rarak oraz Jolanta Szczepaniuk, wszystkie uczennice reprezentujące I LO w Radzyniu. Prace tych uczniów są niezwykle wzruszające, jeden z nich zaczyna się słowami: „Dziś, prawie sto lat przed Twoimi urodzinami, piszę ten list,aby przede wszystkim przywitać się z Tobą, Twoją rodziną, wszystkimi wspaniałymi osobamiz Twojego otoczenia. Niezbyt budującym jest fakt, że nigdy nie będę miała okazji ich spotkać, bo gdy Ty będziesz stawiał pierwsze kroki, uczył się mówić, rozpoczniesz edukację w szkole, mnie już dawno nie będzie na tym świecie. Cieszy mnie, że pisząc ten list, jestem zaledwie piętnastoletnią uczennicą ostatniej klasy gimnazjum i mam sporo czasu, aby przeżyć moje życie jak najlepiej” – napisała Katarzyna Zgorzałek.
Uroczysta sesja
O godzinie 13.00 w sali I LO w Radzyniu Podlaskim rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Powiatu. Przybyli na nią przedstawiciele władzwojewództwa, powiatu, miasta, wszystkich gmin powiatu radzyńskiego, dyrektorzy szkół i zakładów pracy, młodzież. Wysłuchaliśmy wykładu „Na stos rzuciliśmy życia los” Szczepana Kalinowskiego – wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, następnie członkowie Rady Powiatu podpisali Memoriał.Wszystkie dokumenty zostały złożone wKapsule Czasu, po czym została ona uroczyście zamknięta przez starostę Lucjana Kotwicę, przewodniczącego Rady Powiatu – Marka Wołosowicza, Mateusza Orzechowskiego – wydawcę Wspólnoty i redaktor – Monikę Mackiewicz, Jana Brożka – prezesa GFN i jego pracowników, dyrektorów I LO: panią Ewę Grodzką i Mirosław Juszczyńskiego. Kapsuła została zamknięta w fasadzie I LO i za 100 lat mamy nadzieję, że nasi potomkowie uroczyście ją otworzą. Nasza Kapsuła Czasu zostanie zarejestrowana w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kapsuł Czasu z siedzibą na Uniwersytecie w Atlancie, w stanie Georgia, które zajmuje się utrzymaniem globalnej bazy danych o wszystkich istniejących kapsułach czasu na świecie.